Obsah fóra OCEAN forum
FAQ  •  Hledat  •  Seznam uživatelů  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení  •  Zpět na OCEAN.WZ.CZ

  Obsah fóra OCEAN forum » Déva » Déva
Zobrazit předchozí téma
Zobrazit následující téma

Zaslat odpověď
 Déva
Autor Zpráva
sin



Založen: 17.12.2008
Příspěvky: 268

PříspěvekZaslal: po Pro 29, 2008 4:33 pm    Předmět: Déva Citovat

Pěkný článek od Dana Hájka, vy?lo v roce 2000 na musicserveru :


http://musicserver.cz/clanek/1588/Zaprasenosti-Deva-Dusana-Vozaryho/


Před sedmi lety spatřilo světlo světa album Du?ana Vozáryho "Déva?, které patří ke klenotům české hudební scény, i kdy? si jej mnoho lidí nekoupilo. Udělali chybu. Právem je zařazeno do na?ich Zaprá?eností.

Kdy? se jihočeská formace Oceán (Petr Muk, Petr Kučera, Jan a Du?an Vozáryovi) rozpadla, vzniklo několik projektů. Du?an Vozáry a jeho bratr Jan se spojili s Milanem Bartalským do projektu Lorien, určitě si vzpomínáte na hit "Snad" a album "Lorien" (1993). Na toto album navázala "unplugged" verze pojmenovaná "Lorien, Déva a Hosté - akusticky" (1994). Du?an i Jan jsou velkými fandy skupiny The Plastic People Of The Universe a s frotmanem této skupiny, tedy s Milanem "Mejlou" Hlavsou, zalo?ili projekt Fiction, ke kterému se je?tě přidala zpěvačka Jitka Charvathová a kytarista Jiří Březina. Vydali tři výtečná alba, jmenovitě "Fiction" (1994, hit "Básnici ticha"), "Neverending Party (A Tribute To The Velvet Underground)" a "Noc a Den" (1996), na kterém Jiřího Březinu nahradil člověk říkající si "T.".


Vra?me se v?ak do roku 1993, kdy vychází sólová deska Du?ana Vozáryho "Déva", pojmenovaná podle řecké bohyně hojnosti. Toto necelých 43 minut trvající dílko pova?uji dodnes za nejlep?í desku, která na na?í domácí scéně vy?la. Du?an si v podstatě v?e slo?il sám, jen ve skladbě "V?dy? stačí", která se objevila jako jediný singl z této desky, se na textu spolupodílel Petr Muk a skladba "A tak dál" byla převzata z repertoáru Hudby Praha.


Na albu naleznete lehce temnou elektroniku s echovanými riffy kytar a asijskými (israelskými) motivy. Celé se to nese v pomalých rytmech a pochmurné náladě, která postupně graduje. Album není čistě zpívané, jsou zde tři instrumentálky. Na nahrávce hostují bratr Jan (programování, perkuse), Karel Holas (viola), Antonín Couf (wah wah, echo kytary, kytary) a na doprovodných vokálech Lenka Dusilová (členka skupin Sluníčko, Pusa), Jitka Charváthová, Zdeněk Couf a Jan Mal?ovský. Hned úvodní singlovka "V?dy? stačí" vás lapí. Ka?dá dal?í následující skladba je lep?í ne? ta předcházející. Druhou v pořadí je skladba "Sobě blí?", v ní? se zpívá o hledání cest a souznění s vámi milovanou osobou, hlavním tématem je v?ak odcizení. O nic veselej?í není ani dal?í skladba "Nevěřím u? slovům". První instrumentálkou je "Ahinsa", ponurá a lehká skladba se zvuky zvonů a poprvé se zde naplno rozvíjejí israelské motivy. Předposlední zpívaná skladba "Den za dnem" začíná echo kytarami a do plně rozjetého rytmu je sly?et vokál ala Ofra Haza, je to jedna z nejdramatičtěj?ích skladeb. Poslední zpívaná je skoro akustická skladba "A tak dál" o bloudícím opilém korábu a hledání cest na putování, ve které elektronika jen tak na okraj, aby se neřeklo, přívětivě bublá. Závěr alba tvoří dvojblok instrumentálních skladeb "Nostalgia" a titulní "Déva". První zmiňovaná je dramatičtěj?í, Karel Holas zde exceluje na violu a pěkně vás rozhoupe. Druhá pro změnu pomalu plyne s náznaky tvorby mága Jeana Michela Jarreho, která pomalinku končí ve ztracenu. Album Du?ana Vozáryho "Déva" mě v?dy dostane, uklidní a překvapí. Tak ucelené a popracované album se nerodí ka?dý den, v?dy je to zá?itek. O to více mě mrzí, kdy? vidím jak tohle, nebojím se pou?ít toto slovo, geniální album, vidím prodávat ve výprodejích za 29 Kč na CD-čku a 10 Kč na kazetě. Tak hodnotné album si to nezaslou?í. Mo?ná je to vina ?patné promotion, mo?ná, ?e v době vydání byl málokdo na takové album připraven. ?koda. Pokud někde na "Dévu" je?tě narazíte, neváhejte a aspoň si ho poslechněte, případně kupte, neprohloupíte!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
redbaron



Založen: 1.1.2009
Příspěvky: 51
Bydliště: Banská Bystrica / Praha

PříspěvekZaslal: pá Led 02, 2009 10:53 am    Předmět: Citovat

nedá sa inak ne? súhlasi? s ka?dým jedným slovom Dana Hájka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mjallby



Založen: 31.12.2008
Příspěvky: 76
Bydliště: Plzeň, Horažďovice, Hällevik

PříspěvekZaslal: pá Led 02, 2009 8:53 pm    Předmět: Citovat

Já jen dodám, dal?í z nikdy nedoceněných alb... Kdy? tenkrát o prázdninách červená Déva vy?la, le?el jsem doma s infekční ?loutenkou a poslal jsem si mamku pro onu kazetu do města... Doslova mě vyléčila... Poprvé jsem zde usly?el "V?dy? stačí"... Myslím si, ?e Du?an (ačkoli nezpěvák) si s tímto handicapem poradil velice velice chytře...

Bohu?el komerce asi opět čekala pouze album hitů a ne umělecký odkaz. Snad proto Déva stejně jako Eniel či Slunečná v řadě případů nezaslou?eně upadla v zapomnění...
_________________
Jag hälsar dig, tysta och glädjerika Mjällby...


Naposledy upravil Mjallby dne pá Led 02, 2009 11:26 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vilém I.



Založen: 29.12.2008
Příspěvky: 51
Bydliště: Mys na okraji ?ivota

PříspěvekZaslal: pá Led 02, 2009 11:03 pm    Předmět: Citovat

Déva byla na svou dobu dal?ím zjevením. Mám pocit, ?e Du?an byl v ČR první, kdo spojil syntezátory, housle, kytaru a ?enský vokál. Hodně působivý byl videoklip, snad ten nejlep?í, jen? z Oceánské hlavy vůbec vze?el. ?koda, ?e jsme se nikdy nedočkali pokračování.
Déva byla v Hrdinkově hitparádě celkem třikrát, co? je podle mě vcelku slu?ný výsledek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
plotka



Založen: 29.12.2008
Příspěvky: 482
Bydliště: praha/tábor/praha

PříspěvekZaslal: pá Čer 19, 2009 10:58 pm    Předmět: Citovat

deva je pro mě dodnes ?pička a moc rád si ji pustím. mimo jiné koupil jsem si devu na lp a stra?ně to dává, k tomu podepsane cd jako promo singl... deva stojí za to ?koda jen ?e asi očekávala něco jiného ?e tak rychle zanikla i kdy? ona se jen přenesla na lorien ,,fiction.. ale tím se stratila, ale v nás ne.. je to u?asná deska se svou náladou, mrazivostí určitě to jde i dnes ale člověk to za?il jen párkrát od té doby.. mno ja třeba u hoourglas od gahana..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mishut



Založen: 3.1.2009
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: so Čer 20, 2009 11:03 am    Předmět: Citovat

Déva je nedoceněný skvost. To, co Du?an vytvořil, je naprostá ?pička.
to plotka: ten promo singl Ti docela závidím Wink mohl by jsi mi napsat tracklist? Předpokládám v?ak, ?e bude stejný jako na komerčním singlu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milan



Založen: 7.4.2009
Příspěvky: 263
Bydliště: Kopřivnice

PříspěvekZaslal: po Úno 14, 2011 4:38 pm    Předmět: Citovat

Kdo viděl včera na Čt1 film ??astní sebevrazi,jistě si v?iml,?e hudbu k filmu dodal Du?an Vozáry.Zazněly i úrivky písně Sobě blí?. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Zaslat odpověď Časy uváděny v GMT
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.




ocean.wz.cz & www.depeche.cz



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group